Flag Odds Shark Parhaat Vedonlyöntisivustot
100% BONUS Enintään 150 €

NBA - Hyökkäyssijoitukset & -Tilastot 2022

Hyokkays
JoukkueTulosVieraspisteetKotipisteetFG%FT%3PT3PT%AvustaaHyokkaavat levypallotPallonmenetykset
Minnesota115.40117.98112.8945.6277.8014.7035.9725.4210.9913.92
Memphis115.21113.00117.4345.8273.4111.7235.4325.8813.9012.50
Charlotte115.18116.86113.4646.6774.0713.9336.4628.0010.8912.71
Milwaukee113.86113.85113.8746.3977.0413.6236.1723.5110.2112.78
Phoenix113.84112.66115.0048.6379.9611.3636.3527.149.7112.38
Atlanta113.13110.16116.1846.9181.0212.7937.1924.229.9711.57
San Antonio113.04112.48113.6146.5875.4011.3035.2627.8110.9512.22
Brooklyn112.75115.14110.4147.6579.9811.4436.3325.2110.2113.31
Utah112.61109.27115.9546.8976.8714.1035.5922.0310.6813.01
Denver112.56110.18115.0048.2279.5212.5935.3127.639.2913.92
LA Lakers112.10111.83112.3746.9273.2511.9834.7424.009.5213.88
Indiana111.46108.71114.2246.3176.8012.1634.3825.3811.2913.63
Golden State111.18108.80113.4747.1476.8114.2736.6427.099.7814.21
Chicago110.67108.41112.9847.5681.3910.6236.2623.838.6412.14
Boston110.35111.36109.3446.2681.0913.3336.0224.7510.1813.27
League Average110.32109.38111.2746.0877.5012.4235.3724.5210.2813.04
Sacramento110.30110.29110.3245.9876.8311.4334.4223.709.5613.54
Houston109.72107.51111.9345.5871.3413.4834.8623.569.6015.66
New Orleans109.32107.16111.4945.8578.4410.4833.3524.6712.1813.27
Philadelphia109.24108.83109.6646.5982.4411.6936.5423.478.4411.98
Miami108.98107.94109.9846.2880.7113.1036.7824.849.8413.44
Toronto108.97107.50110.4344.5076.1111.8034.5421.9713.1411.49
Washington108.62105.34111.9047.1678.3510.4934.2525.028.9912.63
LA Clippers108.27106.90109.6445.7478.8812.7637.3123.909.1212.98
Dallas107.72107.41108.0445.9277.1213.5735.6322.638.7611.27
Cleveland107.71107.52107.9046.8476.1811.6135.4825.1510.1913.26
New York106.48106.95106.0043.6874.3913.2035.7221.8711.4912.38
Portland106.23103.66108.8044.2576.0012.7234.5722.9310.4313.67
Detroit104.83104.59105.0743.0578.2411.2832.5923.4611.0013.39
Orlando104.23104.24104.2243.3578.6912.1833.0723.749.1013.80
Oklahoma City103.73102.80104.6642.9875.5512.0932.3222.2210.4113.28

Jotkut NBA-tilastot ovat hyödyttömiä vedonlyöjille, kun taas toiset joukkuetilastot ovat äärimmäisen tärkeitä valmistautumiseen ennen ottelua. Odds Sharkin NBA-tilastosivut keskittyvät koripallovedonlyönnin kannalta tärkeimpiin hyökkäys- ja puolustustilastoihin.

Lisää siis tämä sivu kirjanmerkkeihisi ja järjestä joukkueet haluamasi kategorian mukaan napsauttamalla NBA:n hyökkäystilastojen filttereitä. Sivu listaa NBA-joukkueet oletusarvoisesti pistemäärän mukaan suurimmasta pistemäärästä pienimpään, mutta voit järjestää ne uudelleen mm. vieraspisteiden, kotipisteiden, kolmen pisteen heittojen ja monen muun tekijän perusteella.

Parhaat urheiluvedonlyönti sivustot

NBA:n Hyökkäystilastot

Odds Sharkin NBA-tilastot pitävät sisällään paljon eri sarakkeita, joihin on hyvä tutustua, oppiakseen lukemaan taulukkoamme paremmin:

  • Pistemäärä – eniten pisteitä tehneet joukkueet voivat olla hyviä totals-YLI-vetokohteita.
  • Vieraspisteet – nämä joukkueet tekevät eniten pisteitä vierasotteluissa.
  • Kotipisteet – kuten yllä, paitsi että tämä mittari kertoo kotiotteluissa tehdyistä pisteistä.
  • Korintekoprosentti – ei aina eniten pisteitä tekevä, mutta tehokkain heittojoukkue.
  • Vapaaheittoprosentti – ohi heitetyt kolmen pisteen heitot tarkoittavat usein pistetasoitus- ja YLI-vetojen missaamista.
  • Kolmen pisteen heitot ottelua kohti – joukkueet, jotka tekevät paljon kolmen pisteen koreja, voivat olla myös hyviä YLI-vetokohteita.
  • Kolmen pisteen korien onnistumisprosentti – tällä seurataan kolmen pisteen heittojen onnistumista.
  • Syötöt – joukkueet, jotka jakavat palloa ja jotka liikuttavat palloa vahvasti, tekevät enemmän syöttömerkintöjä tilastoihin.
  • Hyökkäyslevypallot – mikä joukkue saa eniten hyökkäyslevypalloja ja uusia mahdollisuuksia?
  • Pallonmenetykset – Pallonmenetykset seuraavat, kuinka monta kertaa annat pallon vastustajalle

Pisteet

Pisteet-sarake listaa NBA-joukkueet ottelukohtaisen pistekeskiarvon mukaan suurimmasta keskiarvosta pienimpään. Joukkueiden vieressä oleva luku kertoo, kuinka monta pistettä joukkue tekee keskimäärin ottelussa.

Pelinopeuden jatkuvasti kehittyessä ja pallonriistojen määrän kasvaessa vuosi toisensa jälkeen voimme vain odottaa, että nämäkin numerot jatkavat nousuaan. Periksiantamattoman, fyysisen puolustuksen ajat ovat jo ohi.

Vieraspisteet

Kuten pisteet ottelua kohti, vieraspisteet kertovat, kuinka monta pistettä joukkueet tekevät keskimäärin vierasotteluissa. Huomaat, että useimmissa tapauksissa joukkueet tekevät keskimäärin vähemmän pisteitä ottelua kohti vierasotteluissa kuin kotiotteluissa.

Sen täytyy johtua kotiruoan puutteesta. Siitä ja tietysti kaupungista toiseen matkustamisesta, jolloin pelaajat eivät pääse nukkumaan omiin sänkyihinsä. Ihmemaa Ozin Dorothyn sanoin, "kotia ei voita mikään".

Kotipisteet

Vieraspisteiden vastakohta. Kotipisteet kertovat, kuinka monta pistettä joukkue tekee keskimäärin kotikentällään. Kotikenttäetu on totta NBA:ssa, ja useimmin se näkyy joukkueiden hyökkäyspisteiden määrässä.

Roolipelaajat tekevät usein hiukan enemmän pisteitä kotona, sillä he saavat energiaa lehterillä istuvilta kannattajilta. Ja kotipesän tuttuus myös auttaa.

Korintekoprosentti

Joukkueen korintekoprosentti ilmaisee, kuinka tehokas tai tehoton joukkue on korien tekemisessä. Jos joukkueen korintekoprosentti on 50 %, tiedämme, että se onnistuu puolessa heitoistaan.

NBA:ssa korien tekeminen ratkaisee. Ja kuten vanha Michael Jordanin sanonta kuuluu, "100 % heittämättä jätetyistä koreista epäonnistuu".

Vapaaheittoprosentti

Korintekoprosentin kaltainen joukkueen vapaaheittoprosentti kertoo meille, kuinka tehokas tai tehoton joukkue on pisteiden tekemisessä viivan takaa. Nämä luvut voivat romahtaa nopeasti, jos joukkueessa on joku Shaquille O'Nealin kaltainen vapaaheittoja pussittava pelaaja.

Vaikka Big Daddy Diesel ei ehkä olekaan enää liigassa emmekä näekään niin paljon tahallisten virheiden tekemistä puolustuspelissä, on mukana kuitenkin edelleen monia kamalia vapaaheittojen heittäjiä. Katseemme suuntautuvat Dwight Howardiin.

Kolmen Pisteen Korit

NBA-tilastot kertovat, kuinka joukkueet heittävät enemmän kolmen pisteen heittoja kuin olemme tähän asti nähneet. 3PT-hyökkäyskategoria kertoo meille, kuinka monta kolmen pisteen koria joukkueet tekevät ottelua kohti.

Kun pelissä on tarkka-ampujia, kuten Steph Curry, Damian Lillard ja Tray young, ja isoja pelaajia, kuten Brook Lopez tai Lauri Markkanen, nämä luvut kasvavat aivan kuten pisteet ottelua kohti.

Kolmen Pisteen Korien Onnistumisprosentti

Tiedämme, että NBA-joukkueet arvostavat kolmen pisteen heittoja enemmän kuin koskaan aiemmin. Mutta niiden kolmen pisteen heittojen onnistumisprosentit kuvaavat täsmälleen, kuinka tehokkaita tai tehottomia ne ovat pitkän matkan päästä.

Jotkut joukkueet, kuten esimerkiksi San Antonio Spurs, eivät ehkä tee niin paljon kolmen pisteen koreja, kuin jotkut muut joukkueet, jotka heittävät kolmen pisteen koreja ilta toisensa jälkeen.

Syötöt

Nykypäivän NBA-otteluissa ratkaisevat nopeus, sujuvuus ja tempo. Joukkueet, jotka liikuttavat palloa pelaavat yleensä nätimpää koripalloa. Kun jokainen saa koskettaa palloa useammin, joukkueelle avautuu yleensä parempia paikkoja, mikä johtaa useampiin onnistumisiin ja viime kädessä suurempiin syöttömääriin.

Joukkueet, jotka luottavat siihen, että niiden supertähdet tekevät suurimman osan joukkueen pisteistä, kokevat joskus näiden numeroiden laskua. Näin etenkin, jos pelaaja on pallon pysäyttäjä. Tahmatassut tai pallonpitelijät eivät vain heikennä tiimin keskinäistä kemiaa, vaan vaikuttavat negatiivisesti myös pallon liikkumiseen.

Hyökkäyslevypallot

Koripallotilastot kertovat, että pallonriistojen määrä on NBA:ssa erittäin tärkeää. Joukkueet, jotka löytävät keinoja näiden luomiseen todellakin auttavat itseään tässä asiassa. Hyökkäyslevypallot ovat yksi keino saavuttaa tämä. Kun heitto lähtee, ja se on joko ohiheitto, pitkä tai lyhyt, joukkuekaverin läsnäolo siivoamassa on erittäin arvokasta. Jokainen joukkue tarvitsee roskakuskin!

Pelaaja voi pelata palloa saman tien uudelleen ja yrittää helppoa koria tai koittaa vetää vastustajaa nenästä, tai heittää pallon väljemmille vesille hyvään heittopaikkaan, kun puolustus vielä haparoi. Jotkut joukkueet korostavat kovaa hyökkäystä, kun taas toiset mieluummin juoksevat takaisin puolustukseen ja suojaavat värejään vastakkaisessa päädyssä, jotteivat joukkueet jää siirtymässä kokonaan ilman puolustusta.

Pallonmenetykset

Tärkeintä pelissä on pallon suojeleminen. Joukkueet eivät halua antaa palloa vastustajiensa haltuun tyrimällä itse. Pallonmenetykset-sarakkeessa näkemäsi luku kertoo, kuinka monta kertaa joukkue menettää pallon pelin aikana.

Mitä vähemmän pallonmenetyksiä, sitä parempi. Tämä on tietysti helpommin sanottu kuin tehty, mutta joukkueilla, joilla on osaava puolustus ja pallonkäsittelyvastuut, on hienoinen etulyöntiasema koripallosta huolehtimisessa.

Nyt kun NBA-tilastot ovat hallussa, on aika siirtyä lyömään vetoa. Jos olet kuitenkin vasta-alkaja vedonlyönnissä ja NBA:ssa, niin kannattaa katsoa Odds Sharkin ”kuinka lyödä vetoa NBA:sta” ja ”NBA-valinnat” sivut, jotta koripallon vedonlyöntitietämyksesi kasvaa ja osaat hyödyntää koripallotilastot onnistuneiden vetojen saamiseksi. 

Pelaa Nyt

NBA-Hyökkäystilastot UKK

Miksi NBA-Rikkomustilastot on Tärkeää Ottaa Huomioon?

NBA-rikkomustilastot on tärkeää ottaa huomioon siksi, että ne kertoo sinulle syvempää dataa joukkueen suoriutumisesta otteluissa. Kuten yllä mainittiinkin, on tärkeää tietää joukkueen voittojen ja tappioiden lisäksi, niiden vahvuudet ja heikkoudet eri osa-alueilla. Kokonaisvaltaisempi tietämys helpottaa sinua yksittäisten vetojen lyömisessä. 

Monta Ottelua NBA-Kaudella Pelataan?

NBA:ssa pelataan normaalilla kaudella yhteensä 82 runkosarjan ottelua joukkuetta kohden. Joukkueita on yhteensä 30, jotka on jaettu kahteen eri konferenssiin ja kuuteen eri divisioonaan. Lisää konferensseista ja divisioonista löydät Odds Sharkin ”NBA-sarjataulukko” -sivulta. 

Mitä Joukkuetta Kannattaa Veikata NBA:ssa?

Jos NBA-tilastot ja vedonlyönti yleisesti ovat vielä tuntemattomia, niin kannattaa aloittaa veikkaaminen ennakkosuosikkien puolesta. Moneyline-vedoissa veikkaat vain voittajaa ja jos joukkueesi voittaa, niin vetosikin voittaa. Ennakkosuosikeilla on aina pienempi kerroin otteluihin, mutta todennäköisyys voittaa on sitäkin suurempi. 

Tulevat tapahtumat

Prediction Machine NBA